25. 5. 2019

Cesta do středu země

Pořád mě překvapuje, kolik zajímavých míst je v naší krásné zemi. Rád bych vám je představil a zároveň se s vámi opět setkal. Tak jako před několika lety, kdy jsme měli možnost se vidět na nejzápadnějším bodu republiky, u „věčného místa“ – Locus perennis – poblíž Třeboně či u nejhlubší zatopené propasti na světě v Hranicích na Moravě.

 

 

Jak sami vidíte, jsou to všechno lokality, které mají přímou spojitost s geografií, abychom zůstali věrni zaměření našeho časopisu. Proto i místo našeho setkání, které jsem si pro vás připravil tentokrát, bude podobné. Výlet, na který se můžete vypravit už 25. května, jsem nazval „Cesta do středu země“ a nejde o nic menšího, než o výpravu do geografického středu naší republiky, který se nachází v Číhošti.

Pro ty z vás, kteří se cítíte fit, mám jeden návrh: zkuste – alespoň část – ujít pěšky. Cesta vede opravdu krásnou krajinou. Vyzkoušeli jsme to v polovině března s mojí ženou: vydali jsme se do Číhoště přímo od našeho domu na třídenní pochod. Z okraje Prahy to bylo rovných sto kilometrů, poměrně velká část cesty nás provedla malebným Posázavím, přenocovali jsme v Českém Šternberku, navštívili pivovar v Kácově, po cestě našli několik kapliček, ale třeba také překvapivě dobře zásobenou knihovnu uvnitř autobusové zastávky v Čestíně. I samotná Číhošť je velmi zajímavá v naší novodobé historii – možná jste slyšeli o tzv. číhošťském zázraku, páteru Toufarovi a neblaze známé akci někdejší Státní bezpečnosti.

Pokud vás tento tip na výlet zaujal, budu se na vás těšit v Číhošti!

Termín akce: sobota 25. 5. 2019 ve 13 hodin

Místo setkání: geografický střed České republiky, Číhošť

Program akce:

13:15 hod. - Uvítání šéfredaktorem National Geographic, Tomášem Turečkem
13:30 – 14:00 hod. - povídání o tom, čím je Čihošť významná v novodobé historii

Pro děti je připravený „malý zábavný kvíz“ s cenami pro úspěšné luštitele a na všechny účastníky čeká odměna od National Geographic!