25. 5. 2019

Cesta do středu země

Jedním z dalších zajímavých míst, kde jste se mohli 25. května 2019 setkat se zástupci redakce, byla vesnička Číhošť, respektive její okraj, kde se nachází geografický střed České republiky. Místo je to nenápadné, ale poměrně významné, navíc má přímou souvislosti se zaměřením našeho časopisu.

Tak, jako všechna ostatní místa při minulých setkáních – u nejzápadnějšího bodu republiky, u nejhlubší zatopené propasti světa v Hranicích na Moravě či u „Věčného místa“ Locus perennis poblíž jihočeského Lišova.

Byli jsme opět mile překvapeni, že neváháte přijet ani ze vzdálených koutů naší země, čehož si velice vážíme – a tato setkání považujeme za jedny z nejpřínosnějších vzájemných setkání, protože si můžeme v klidu popovídat o tom co se vám v časopise líbí či ne. Navíc se pokaždé přesvědčujeme, jak zvídají a zaujetí pro věc dokážete být. Pro nás je to ta nejlepší odměna.

Pokud jsme vás dostatečně navnadili a rozhodnete se geografický střed České republiky navštívit, máme pro vás jeden návrh.

Zkuste – alespoň část – ujít pěšky. Cesta vede opravdu krásnou krajinou. Vyzkoušeli jsme to v polovině března s mojí ženou: vydali jsme se do Číhoště přímo od našeho domu na třídenní pochod. Z okraje Prahy to bylo rovných sto kilometrů, poměrně velká část cesty nás provedla malebným Posázavím, přenocovali jsme v Českém Šternberku, navštívili pivovar v Kácově, po cestě našli několik kapliček, ale třeba také překvapivě dobře zásobenou knihovnu uvnitř autobusové zastávky v Čestíně. I samotná Číhošť je velmi zajímavá v naší novodobé historii – možná jste slyšeli o tzv. číhošťském zázraku, páteru Toufarovi a neblaze známé akci někdejší Státní bezpečnosti.

Díky za vaši přízeň a už teď se těšíme na další setkání!

 

Program akce 25.5.2019 (již proběhlo):

13:15 hod. - Uvítání šéfredaktorem National Geographic, Tomášem Turečkem

13:30 – 14:00 hod. - povídání o tom, čím je Čihošť významná v novodobé historii

Pro děti: „zábavný geografický kvíz“ s cenami pro úspěšné luštitele od National Geographic!