Soutěžte o unikátní kalendář!

Čtyři sta let od Staroměstské exekuce

Minulý měsíc jsme si v naší zemi připomněli 400. výročí bitvy na Bílé Hoře. Poté, co utichla vřava tohoto střetnutí, však dramatické události zdaleka neskončily.


Naopak, jejich další sled vedl o půl roku později přímo na popraviště na Staroměstském náměstí. Soudní proces s povstalci proti Habsburkům začal 20. února 1621, kdy bylo do vězení na Pražském hradě vsazeno více než šedesát osob obviněných z urážky královské moci, budování stavovské armády i z defenestrace královských místodržících.


A je tu nechvalně známé velké finále: exekuce na Staroměstském náměstí. V den letního slunovratu roku 1621 se zde odehrál proces, jenž svou přísností a provedením ohromil nejen české země, ale i celou Evropu – ta přitom byla v té době na leccos zvyklá. Průběh exekuce je dostatečně znám – sedmadvacet českých vůdců povstání bylo odsouzeno k smrti – tři páni, sedm rytířů a sedmnáct měšťanů.


Celou touto etapou historie podrobně provází unikátní, velkoformátový a neprodejný kalendář „400 let od Staroměstské exekuce 1621–2021“, který doplňuje i bohatá série snímků a historických ilustrací. Pět čtenářů, kteří správně zodpoví následující otázku, tento kalendář, který není možné jinak získat, od nás obdrží jako vánoční dárek.